A turisztikai bizottság tagjai üdvözölték a kormány vendéglátást javító lépéseit

MTI2011. szeptember 28., szerda, 19:01

Üdvözölték, fontosnak és örömtelinek nevezték az Országgyűlés Sport- és turizmusbizottságának tagjai a testület szerdai budapesti ülésén, hogy a kormány határozatot fogadott el a vendéglátás helyzetének javítására.

A Magyar Közlöny szeptember 19-i számában jelent meg az a kormányhatározat, amely szerint a vendéglátás helyzetének javítása érdekében a kormány egyebek mellett ágazati stratégiát dolgoz ki, felülvizsgálja a vendéglátással kapcsolatos jogszabályi környezetet és a Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP-kártya) keretében, a vendéglátás forgalmának növelését célzó béren kívüli juttatásra vonatkozó javaslatot dolgoz ki.

A bizottsági ülésen pártállástól függetlenül a képviselők úgy fogalmaztak, hogy ezzel a vendéglátás területén elindulhat az érdemi munka.

Hadházy Sándor fideszes képviselő üdvözölte a Magyar Vendéglátók Ipartestületének azon felvetését, hogy ösztönözni szükséges a mezőgazdaság, a feldolgozóipar és a vendéglátóipar hatékonyabb együttműködését. Megjegyezte, hogy jó lenne, ha a vendéglátósok jó minőségű, helyi alapanyagokat használhatnának fel.

Szilágyi György, a bizottság jobbikos alelnöke is örömtelinek nevezte a vendéglátás helyzetét javító kormányzati szándékot. Szerinte az ágazatot érintő bürokráciát és adminisztrációt is csökkenteni kellene. Mint mondta, hozhatnak bármilyen jó szabályozást, ha azt utána nem tudják betartatni, ha utána nem tartják be a vállalkozók. Mint mondta, ebben a kérdésben is fontos az egyeztetés.

Kovács Ferenc (Fidesz) szerint önszabályozó rendszert kellene kialakítani az ágazatban, úgy vélte, hogy túl sok vendéglátóhely nyílik, ennyit nem bír el a piac.

Véleménye szerint a szakmai szervezeteknek kellene erre jobban odafigyelni, és az önkormányzatokat tájékoztatni.

Pál Béla szocialista képviselő is pozitívan szólt a tervezett lépésekről elismerve a vendéglátás jelenlegi nem könnyű helyzetét.

Felvetette, hogy a szakma maga is próbálja meg valamilyen rendszerben kiszűrni azokat a vendéglátókat, amelyek nem a magyar vendéglátás jó hírét öregbítik.

A Magyar Vendéglátók Ipartestületének tájékoztatójában azt írta: az áfa emelése automatikus áremelkedést indukál. Ahol erre nincs lehetőség, árrés tömeg csökkenéssel kell számolni. Külföldi példákra hivatkozva azt írták, a válság enyhítésére az áfa mértékét pontosan az ellenkező irányban módosították. Ez, a szakmai szervezet szerint a szakmának óriási hátrányt jelent. Hosszú távon a turizmust és a vendéglátást nemzetközi viszonylatban is versenyképtelenné teszi.

Nemes Andrea, a Nemzetgazdasági Minisztérium turisztikai főosztályvezetője hangsúlyozta, a kormány célja, hogy javítsák az ágazat versenyképességét, jövedelmezőségét, csökkenjenek az adminisztrációs terhek.

Kovács László, a Vendéglátók Ipartestületének elnöke fontosnak nevezte azt is, hogy csak megfelelő TEÁOR besorolással rendelkező melegkonyhát üzemeltető vendéglátó egységek válhassanak Széchenyi Pihenőkártya hellyé.

Kövess minket Facebookon, hogy elsőként értesülj minden posztról.