Nemzetközi konferencia a Velencei-tavi ökoturizmus fejlesztéséről

MTI2011. szeptember 29., csütörtök, 19:03

A Velencei-tavi ökoturisztikai termékfejlesztési projekt megismertetésére brit, osztrák és olasz utazásszervezők, valamint hazai PR és turisztikai szakemberek részvételével konferenciát rendezett szerdán Gárdonyban, a Gárdony Város és Térsége Turisztikai Egyesület.

A tanácskozáson L. Simon László (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője, Bánki Erik (Fidesz), az Országgyűlés Sport- és turizmus bizottságának elnöke, Rácz András, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára, valamint angol, osztrák és olasz turisztikai szakemberek tartottak előadást.

A konferencia szünetében megtartott sajtótájékoztatón L. Simon László újságírói kérdésre válaszolva elmondta: a Velencei-tó gazdag ökoturisztikai kínálatának hasznosítása mellett a turizmus fejlesztésében fontos szerepet szánnak a sport- és rehabilitációs turizmusnak.

A fejlesztések érdekében fontos lenne a szállodai férőhelyek fejlesztése, amibe külföldi, kínai befektetőket is érdemes lenne bevonni. Továbbá rendbe kellene hozni a parti védműveket, felújítani a hajó- és csónakkikötőket, mindehhez azonban forrásokra lenne szükség.

Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy az elképzelések szerint a Velencei-tóval kapcsolatos majdani jogszabály a Balaton törvény egyik önálló fejezete lesz.

Bánki Erik a turizmussal kapcsolatos célkitűzésekről szólva arra hívta fel a figyelmet, hogy az ökoturizmus és a gyógyturizmus mellett az ágazat számára kitörési pont lehet a konferencia-, továbbá a bor- és gasztronómiai turizmus fejlesztése.

Megemlítette, hogy az év első felében csaknem 8 százalékkal nőtt a Magyarországra látogató külföldi vendégek száma, s fellendült a nyáron a belső turizmus is.

Rácz András, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára a nemzeti parkokról, s azok szolgáltatásairól tartott előadást. Elmondta, egyre népszerűbbek a természetvédelmi területeken kialakított látogatóközpontok. Míg 2005-ben 900 ezer látogatójuk volt, tavaly már több mint 1 millió háromszázan keresték fel azokat.

Az idén két látogatóközponttal bővült a hálózat: Tihanyban megnyitották a Levendulaházat, Mohácson pedig a történelmi emlékhelyet. Az utóbbi megvalósítása igazolja, hogy a természetvédelem "nem a fejlesztések akadályozó tényezője", hanem a táji és természeti értékek mellett a történelmi hagyományokat is magas színvonalon képes ápolni.

A Velencei-tavi ökoturizmus- fejlesztési projekt célja, a Velencei-tó desztinációjában magas színvonalú ökoturisztikai termék fejlesztése és piacra vitele, a Velencei-tó újrapozícionálása magas színvonalú szolgáltatásokat kínáló, természet-közeli, fenntartható, aktív, rekreációs térségként, s jövedelmező szolgáltatások fejlesztésével, a tó ismertségének és turisztikai forgalmának növelése.

Kövess minket Facebookon, hogy elsőként értesülj minden posztról.