Szaunakisokos: melyik a tökéletes választás?

2023. december 13., szerda, 12:19

A szaunázásnak sokféle jótékony hatása ismert, ilyen például, hogy endorfin szabadul fel a testünkben, miközben a melegben lazítunk. Emellett a közösségépítés és a szociális kapcsolatok erősítésének is kiváló eszköze ez az északi népektől származó szokás, hiszen teret ad a közös relaxációnak és a meghitt beszélgetésnek. Az alábbiakban szaunamester segítségével mutatjuk be a három legismertebb típust, és azt, hogy kinek melyik a legjobb választás.

Finn szauna a Greenfield Hotel Golf & Spa-ban Fotó: www.greenfieldhotel.hu

A szaunázásnak többféle változata létezik, és a különböző típusok eltérő egészségi állapotban lehetnek ideálisak számunkra. Fontos, hogy ez a több ezer éve kialakult szokás nem csupán egy kellemes formája a pihenésnek, hanem számos egészségügyi előnnyel is jár, amelyekre érdemes odafigyelnünk. A három legismertebb típushoz kapcsolódó jótékony hatásokat most a bükfürdői Greenfield Hotel szaunamesterének, Horváth Lászlónak a segítségével tekintjük át.

Infraszauna: a visszafogott változat



Az infraszauna alacsonyabb hőmérséklete (általában 35-50 fok) ideális lehet azoknak, akik nehezen tolerálják a magas hőfokot. A mérsékelt meleg sokak számára elérhetővé teszi a szaunázás élményét, hiszen akár fél órát is tartózkodhatunk egyhuzamban a kellemes melegben.

Ízületi fájdalom



Az infravörös sugarak mélyen behatolnak a szövetekbe, melegítve az izmokat és ízületeket, így elősegítve az izomlazítást és a fájdalomcsillapítást. Az infraszauna kiváló választás azoknak, akik ízületi fájdalommal vagy mozgásszervi problémákkal küzdenek, ezáltal ideális kiegészítő kezelés lehet az idősebb korosztály számára.

Bőrproblémák



Az infraszauna kiváló a pórusok mélytisztításában, mivel a hő hatására ezek kitágulnak, és a fokozott izzadás támogatja a bőr tisztulását. Ezek a sugarak serkentik továbbá a kollagéntermelést, ami elengedhetetlen a bőr rugalmasságának és fiatalos megjelenésének fenntartásához. A rendszeres infraszaunázás hozzájárulhat ráncaink csökkenéséhez, hiszen bőrfeszesítő hatású.

Finn szauna: a nagy klasszikus



A finn szaunában a hőmérséklet magas, a páratartalom pedig alacsony. Ez segíthet a vérkeringés fokozásában, a méregtelenítésben és az immunrendszer erősítésében. A Greenfield szaunamestere hangsúlyozza, hogy elsősorban azoknak ajánlott ez a klasszikus típus, akik jó egészségi állapotban vannak, hiszen akár 90 fok fölötti hőség is lehet a kabinban. 10-15 perc után javasolt egy hidegvizes merülőfürdőt vagy zuhanyt venni, és ezt maximum kétszer-háromszor ismételni.

Testmozgás utáni regeneráció



A finn szauna alkalmazása sportolás után segíthet a gyorsabb regenerációban. A fokozott izzadás támogatja a méregtelenítést, a hő izomlazító hatása pedig elősegíti az igénybevétel után a gyors helyrerázódást.

Anyagcsere



Ez a szaunatípus hozzájárulhat a kalóriafelhasználás növekedéséhez, és így a fogyáshoz. A meleg hatására felgyorsul a nyirokkeringés, ami elősegíti a méregtelenítést, mivel a nyirokrendszer fontos szerepet játszik a szervezetben lévő felesleges anyagok távozásában.

Immunrendszer



A magas hőmérséklet növeli a szervezet ellenállóképességét a különböző fertőzésekkel és betegségekkel szemben, mivel serkenti a test fehérvérsejtjeinek, például a T-limfocitáknak a termelését. Ezek a sejtek fontos szerepet játszanak a szervezet kórokozók elleni védelmében.

Aromaszauna: minden érzékünkre hat



Az aromaszaunázással nemcsak a magas hőmérséklet által kínált előnyöket, hanem az illóolajok jótékony hatását is megtapasztalhatjuk – mondja a Greenfield Hotel szaunamestere. Az átlagosan 55-65 fokos kabinban az illóolajok kellemes és megnyugtató légkört teremtenek.

Stressz és szorongás



Az aromaszaunázás során használt illóolajok, mint például a cédrus-, jázmin-, vagy bergamottolaj, segíthetik a stressz és szorongás csökkentését, így ez a fajta eljárás ideális lehet, ha távolodni szeretnénk a mindennapi élet kihívásaitól.

Alvás



Bizonyos illóolajok, például a levendula vagy a kamilla, ismertek nyugtató hatásukról, tehát segíthetnek alvásminőségünk javításában. Az aromakamra esti használata kiváló módja a nap zárásának és a pihentető alvás elősegítésének.

Bőrproblémák



Néhány illóolaj, mint a szantálfaolaj vagy a grapefruitolaj antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, ami segíthet a bőrproblémákkal küzdőknek például a narancsbőr vagy a pattanások elleni harcban. Az aromaszaunázás összességében kíméletes módja lehet bőrünk tisztításának és megnyugtatásának.

Kövess minket Facebookon, hogy elsőként értesülj minden posztról.